Ege Gaz LNG Terminali Boru Hattı İnşaatı, İzmir

Proje İsmi
Ege Gaz LNG Terminali Boru Hattı İnşaatı

Proje Yeri
Aliağa – İzmir / TÜRKİYE

Çalışmaların Başlama ve Bitiş Tarihi
25 Eylül 2000 – 20 Mart 2001

İlgili Organizasyonlar

  • Ege Gaz AŞ
  • Terbay  İnşaat, Mimarlık, Mühendislik ve Ticaret Ltd.

Yapılan Çalışmalar
Sözleşme, 13 Temmuz 2000’de yapılmış ve denizden su alma sistemi, pompa ve filtre havuzu inşaatı ile su alma ve dönüş hatlarının, belirlenen güzergahta döşeme öncesi deniz dibinde kanal açılması ve 5-25 m aralığında değişen derinliğe döşenmesi işleri üstlenilmiştir. Bu çerçevede, çalışmalar 25 Eylül 2000’de başlamış ve aşağıdaki işler yapılmıştır:

  • Kıyıdan itibaren, 25 m derinlikte deniz tabanında, her biri 2,54 m çapında, bir çift şarj ve bir çift deşarj borularını yan yana içine alabilecek boyutta (kanal yüksekliği, 5 m; kanal alt genişliği, 10 m; kanal üst genişliği, 15 m) olmak üzere iki ayrı kanal kazılmıştır.
  • Açılan kanallara boru yataklaması için granüler dolgu yapıldıktan sonra, çelik kazıklar çakılmış ve bu çelik kazıklar, dalgıçlarımız tarafından, % 0.5 eğimli boru hattına uygun olarak su altında kesilmiştir. Kazıkların üzerine beton başlıklar monte edilmiş ve üzerine, iki boruyu içine alacak şekilde beton yastıklar yerleştirilmiştir.
  • Her biri 2,54 m çapa, 48 m uzunluğa ve 78 ton ağırlığa sahip olan çelik borular, çelik flanşlarla su altında birleştirilmiş ve toplam 1300 m uzunluğunda boru hattı döşenmiştir. Belirlenen koordinatlara, su altı boru hattı kanallarının kazılması ve boruların yerleştirilmesi, yüzer vincimiz Herkül’ün ve Total Station GPS cihazımız ile yapılmıştır.
  • Boru hattının kıyı kesimine yerleştirilen “S” tipi çelik borular, ANSI serisinden, dövme çelik flanşlar ile birbirine bağlanmıştır.
  • Her biri 48 ton ağırlığındaki su alma başlıkları da yine yüzer vincimiz Herkül yardımıyla yerleştirilmiştir.

Yapılan çalışmalarda, yüzer vinç Herkül ve Haşmetli, römorkörler Pehlivan II ve Dalgıç, yük dubası Neta 1 ve iş teknelerimiz kullanılmıştır.

 

Tüm soru ve görüşleriniz için bize ulaşın.

© Copright 1995 - 2022 | Aras Marine Deniz İnşaat